Akcie, fondy, Bitcoin...

Jak začít investovat?

Podívejte se na video-návody, kurzy nebo konzultace

Proč a do čeho investovat?

U nás vyhrály cenné papíry v čele s akciemi a ETF


Co je dobré vědět, pokud chcete opravdu začít investovat?

  1. Mějte své finance pod kontrolou. Pro ty, kteří ještě nemají vyřešené finance na investování, doporučuji nejprve navštívit například web www.rozbiteprasatko.cz 
  2. Ujistěte se, že investicím věříte - mohou vám pomoc grafy výše a tyto informace.
  3. Vyberte do čeho investovat díky INVESTIČNÍMU SKÓRE. Nebo se díky našemu kurzu naučte vybírat a kontrolovat vhodnost nákupu jednotlivých instrumentů jako jsou akcie, ETF nebo základní kryptoměny pomocí veřejných zdrojů informací. A Tou nejlepší variantou pro aktivní investory je dle mého názoru HLÍDAČ INVESTIC.
  4. Zaregistrujte se u brokera, kterému věříte a na kterého "máte" a zkuste pro začátek třeba DEMO. Podívejte se také na náš přehled brokerů. Případně investujte v bance, ale pozor na poplatky :-)
  5. Pro správu portfolií u více brokerů využijte aplikace typu "google finance", "seeking alpha" nebo zdarma třeba iOS aplikaci do mobilu "holder" pro akcie a kryptoměny.
  6. Investujte pravidelně tak, jak vám vyhovuje. Osobně doporučuji využít pokročilého hlídače investic.
  7. Nezapomínejte, že pokud máte z investic příjmy, je třeba je danit. Více informací najdete v článku "Danění investic".

Investice

Jako investice se v ekonomii označuje ta část příjmu, která je vložena do kapitálu. Tedy do dlouhodobých statků, které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti.

Doporučuji níže odkazy na perfektní obecné video o investicích od youtubera Kovyho

Investice I, Investice II

a odkaz na skvělý web se základními informacemi ohledně financí

www.rozbiteprasatko.cz  

Portfolio

Pojmem portfolio se označuje soubor cenných papírů (akcií, dluhopisů, podílových fondů a pohledávek), hotovosti a jiných aktiv (např. alternativní investice či nemovitosti). Portfolio může držet přímo investor nebo finanční odborník, který ho spravuje. Ti by je pro své klienty měli sestavovat na základě investičních cílů a vztahu k riziku svého klienta.

Diverzifikace

Rozložení investovaných prostředků do více typů instrumentů (akcie, dluhopisy apod.) s cílem snížení celkového rizika portfolia přináší dlouhodobě stabilnější výsledky.

Riziko

Riziko představuje hrozbu, potenciální problém nebo nedosažení očekávaného výsledku (výnosu). Popisuje tak nejistotu zisku z investice. Většinou mají investice s větší mírou rizika také větší zisky. Riziko se většinou vyjadřuje formou volatility. Rizikům lze předcházet vhodným řízením a sestavením portfolia spolu s nastavením dlouhodobého investičního horizontu.

Akcie

Pojem akcie označuje cenný papír vydaný akciovou společností, která rozdělí svůj základní kapitál na určité množství akcií a ty poté emituje (vydá). Investor, který akcii nakoupí, se stává akcionářem a tím pádem i částečným majitelem dané společnosti. Držba akcie přináší právo na podíl na zisku (dividendu) nebo na úpis dalších akcií při zvýšení základního kapitálu.

ETF fond

Zkratka označuje tzv: burzovně obchodovatelný fond (exchange traded fund). ETF je fond, který narozdíl od otevřených podílových fondů vydal své akcie, s nimiž se běžně obchoduje na burzách. Jedná se o investiční instrument, který se snaží co nejlépe kopírovat vývoj podkladového aktiva (indexu, komodity, dluhopisu). Každé ETF portfolio je kombinací několika desítek či stovek akcií, čímž je dobře diverzifikováno. Nejpopulárnějšími ETF jsou fondy, které kopírují index S&P 500, pokrývající 500 největších společností v USA.

Dluhopis

Cenný papír, jehož prodejem si eminent (stát/firma) půjčuje peníze, které se držiteli zavazuje splatit ve jmenovité hodnotě dluhopisu ke dni jeho splatnosti. Kromě toho je držitelům až do splatnosti dluhopisu vyplácen pevně stanovený úrok, tzv. kuponový výnos.

Discord

Je to komunikační platforma pro komunity. Je alternativou Messengeru, iMessage, Telegramu a dalších služeb. Discord nabízí podporu botů pro správu práv a jiných záležitostí. Discord lze používat na systémech Windows, MacOS, Android, iOS a ve webovém prohlížeči.

Jak investovat s hlídačem?

Praktické video-návody na hlídače


Přivítání do hlídače investic

Ať jste začátečník nebo aktivní investor, investování si  můžete zjednodušit, zrychlit a získat větší zhodnocení.


Co je vlastně hlídač investic?

Návod o tom, jak obecně funguje hlídač investic, jaká je jeho základní logika a jak funguje provázanost mezi skóre a signály.


Web, členství, Discord

Pojďte se podívat na to, jak funguje web, jaká jsou v hlídači členství a jak je rozdělen Discord server. 


Investiční skóre

Investiční skóre je dokument, ve kterém jsou zpracované hospodářské výsledky společností. Každá společnost dostane číselné ohodnocení (skóre), včetně vypočtené vnitřní hodnoty společností.


Singály

Signály jsou INDIKACE NÁKUPŮ A PRODEJŮ, které upozorňují na nákupní i prodejní příležitosti v kratších časových rámcích než investiční skóre a v podstatě říkají "všimni si mě, něco se děje..." .


Nákupy akcií a ETF

Dozvíte se, jak jednoduché je založení účtu u brokera a jak nakupovat akcie a ETF na základě signálů z Discordu hlídače investic.


Jak začít investovat od základů?

Kurz moderního investování na základě dat a ne pocitů


Proč ne/investovat? Kde investice hledat? Do čeho a jak Investovat? Využít brokera a aplikace nebo v investovat raději v bance? Jak se z toho nezbláznit? Jak na Daně? 

Na kurzu se to naučíte a zkusíte i vy. A na konci už možná budete mít něco koupené na DEMO účtu (nebo i v reálu), protože to je tak snadné. Školení jsou dle požadavku realizovány online i prezenční formou.  V klidu a bez negativních emocí.


Mailový průvodce investováním s hlídači


Mailový průvodce (zdarma) vysvětluje jak hlídač investic funguje a jak ho používat. Ukáže vám zajímavé grafy, jak pracovat se signály a tabulkou skóre a mnoho dalšího. Těšíme se na nové investory, kteří se chtějí rozhodovat v klidu, na základě dat a ne pocitů :-)

Články o investování


Hlídač investic je pomocník. Ať jste začátečník nebo aktivní investor, investování si díky hlídači investic můžete zjednodušit, zrychlit a budete se díky němu lépe orientovat v aktuálních investičních prioritách na trhu akcií, ETF a základních kryptoměn.

Psychologie je v investování vlastně důležitější než data, analýzy, kapitál a cokoliv dalšího vás napadne. Na toto téma už toho padlo hodně, mohu vás odkázat na dva zajímavé články o psychologii investic, a to tento na www.portu.cz a tento na www.penize.cz.

Toto bude jen rekapitulace úvodní stránky hlídačů, ne každý se ale dostane až tam takže ještě jednou shrnutí důvodů proč investovat, proč se nebát, a proč s investováním nečekat (pokud se tedy rozhodnete investovat)...Jedna věc jsou vaše důvody - boj s inflací, důstojný důchod, spoření na cokoli, vytvoření pasivního příjmu a tak dále a tak dále...a...

Pro zvýhodněné účty nebo odměny u brokerů, které používáme, doporučuji registrace skrze tyto odkazy:

Banka je typickým místem a částečně nejjednodušším místem kde můžete začít investovat - téměř každý má u banky účet a téměř každá větší banka investování umožňuje. Většina bank jako Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB atd. vám to umožní, je ale třeba brát v úvahu, co nabízejí a co opravdu "umí".

K nepříjemným, ale bohužel nutným součástem investování patří i danění příjmů z investic. Dejte si u danění investic pozor na to, že i když investici prodáte ve ztrátě, musíte ji ve svém daňovém přiznání uvést. Základem daně jsou příjmy z investic nikoli zisk. Pokud bude rozdíl příjmů a nákladů nulový či záporný, tak bude daň nula, ale v daňovém...