Brokeři - náš přehled

19.05.2022

Pro zvýhodněné účty nebo odměny u brokerů, které používáme, doporučuji registrace skrze tyto odkazy:

Akcie, ETF, Krypto:  Trading 212 (akcie zdarma), eToro

KryptoBinance


Nejčastěji používaní brokeři

Krypto burzy a další brokeři

Aktivní odkazy na brokery: Binance, Coinbase, Kucoin, admirals, fpmarkets, Plus500, Patria.cz, Revolut

Investování přes banky


Jak to probíhá pokud chcete něco koupit na burze? Celkem jednoduše, ale poprvé to může vypadat složitě. Jakmile se vám ale nákup povede, už je nakupování snadné. Modelový příklad:

  1. Vyberete si že chcete koupit třeba ETF QQQ (Invesco QQQ Trust) nebo akci AAPL (Apple inc).
  2. Zkontrolujete si že je akcie bezpečná nebo že je ETF v seznamu a splňuje vaše očekávání růstu, a to pomocí Statistik nebo Skóre na Discordu - konkrétně tady.
  3. No a pak nakoupit - jak?
  • V Bance pomocí aplikace nebo klidně tak, že zavoláte svému osobnímu bankéři, který za vás nakoupí co chcete - pozor, berou si za to téměř vždy nemalé provize...
  • U brokera viz přiložený seznam. Tam sice musíte na začátku projít tou "legislativní a alibistickou byrokracií", ale jakmile se to povede, máte vyhráno už v podstatě na pořád a můžete vesele nakupovat a prodávat své investice.

Zde je odkaz jak taková registrace může vypadat včetně komentáře Ondry. Konkrétně jde o brokera Trading 212, kterého sám používám (Ve videu to ukazuje Ondra Koběrský, který má svůj skvělý edukativní youtube kanál o investování).

Aby to pro vás nebylo tak komplikované, připravili jsme přehled námi používaných brokerů s popisem jejich parametrů, výhod. a nevýhod. Před vkladem peněz k brokerovi tedy výrazně doporučujeme, aby jste tento přehled využili a vybrali brokera vhodného právě pro vás.


Více o tom, jak tyto zdroje prakticky využívat se dozvíte v našem workshopu "Investice v klidu".


A teď trocha teorie a praxe:

Jedna věc je vědět co koupit, druhá pak kde to koupit. Pokud jste si sestavili super portfolio, v rámci diverzifikace jste si vše rozdělili do sektorů a našli si i pár menších akcií s velkým potenciálem růstu, můžete zjistit, že vybraný broker tyto akcie nemá v portfoliu. Pro mě je to už znamení akcii "raději nebrat", pokud velcí brokeři toto v portfoliu nemají. U kryptoměn to platí dvojnásob - jakmile kryptoměna kterou chci není u ověřených brokerů (Binance, Kucoin, ...), automaticky se touto kryptoměnou nezabývám.

Není to ale zdaleka jen o tom, co si u brokera můžete koupit. Klíčovou věcí mohou být také POPLATKY, které se u brokerů zásadně liší, a to cenou za vklady a výběry prostředků, nákupy instrumentů. Tématem mohou být i poplatky za "nečinnost", minimální a maximální vklady atd. Nebo například podpora zlomkových akcií, také známých jako frakční akcie nebo zlomky akcií, které umožňují investorům s menším kapitálem investovat na akciových trzích. Taková akcie Googlu nebo Amazonu bez podpory zlomkových akcií u brokera vás bude dnes stát minimálně 2-3 tisíce dolarů (50 - 70 tisíc korun). A to je jen jedna akcie, což by asi neměla být vaše jediná investice...

Dalším tématem je BEZPEČNOST. Brokeři musejí dle místa působení (evropa, amerika, ...), dle svých produktů a služeb atp. splňovat legislativní rámce daného prostředí. A to je klíčová věc, protože splnit podmínky KYC není jednoduché. Čím více legislativních i jiných "certifikací" broker splní, tím větší máte jistotu a klid. Z druhé strany splnění těchto požadavků má také zásadní vliv na "byrokracii" ve vztahu Vás a brokera, kdy Vás broker bude muset prolustrovat a při každé větší finanční operaci Vás může zdržovat dotazy o původu prostředků, bude se vás snažit chránit při obchodech, nebude povolovat například větší páky nebo nebude podporovat určité instrumenty (například kryptoměny).

Důležité je také to, zda si kupujete v případě investic reálnou akcii nebo tzv. CFD. Zkratka CFD znamená contracts for difference. Jak již název napovídá, kontrakt pro vyrovnání rozdílů vytváří kontrakt mezi dvěma stranami o pohybu ceny daného instrumentu. Jde o derivát - finanční derivát je odvozeninou od jiného instrumentu. To znamená, že podkladové aktivum ve skutečnosti nevlastníte. Jednoduše spekulujete na růst nebo pokles jeho ceny. Oproti tomu koupě reálné fyzické akcie znamená, že máte skrze brokera akcii koupenou svým jménem na dané burze (například NYSE, NASDAX, LSE), kterou broker podporuje.

V neposlední řadě jsou tu další aspekty, jako jsou podpora jazyků (čeština není standardem), zákaznická podpora obecně (telefonická, mailová, chat), možnosti účtů/vkladů dle měny, pojištění atd.

Tak to je asi vše - přeji úspěšnou volbu brokera i investic, snad jsme vám tímto pomohli :-)

Pokud se Ti článek líbil, můžeš nové poznatky zkusit rovnou s hlídači, stačí si jen vybrat předplatné.