PROČ INVESTOVAT aneb Pohádky a pravdy v grafech

21.05.2022

Toto bude jen rekapitulace úvodní stránky hlídačů, ne každý se ale dostane až tam takže ještě jednou shrnutí důvodů proč investovat, proč se nebát, a proč s investováním nečekat (pokud se tedy rozhodnete investovat)...Jedna věc jsou vaše důvody - boj s inflací, důstojný důchod, spoření na cokoli, vytvoření pasivního příjmu a tak dále a tak dále...a pak jsou tady důvody, které naleznete níže,  a díky kterým snad naleznete cesty, jak se nasměrovat tím správným způsobem a především dosáhnout svých cílů v investicích dříve nebo alespoň bez procházení slepými uličkami, které už prošel někdo jiný.


Druhy investic v čase (200 let) - vybírejte dobře


Podívejte se, jakou hodnotu by měly akcie, dluhopisy, cenné papíry, zlato a jakou hodnotu má oproti roku 1800 dolar dnes díky inflaci. Akcie jsou jasným tahounem ekonomiky a to bez dlouhodobě zásadních výkyvů. Mají extrémní zhodnocení oproti prakticky všemu ostatnímu, co je běžně dostupné (mimo krypto od roku 2012). Zajímavou otázkou budou kryptoměny s (podstatně) kratší  historií. Stanou se z kryptoměn "krypto firmy" a akciové burzy block-chainové "krypto burzy"? A přejde svět na block-chainové měny namísto "starého" zajetého fiatového systému? Uvidíme, my jim věříme. S hlídáním smysluplných investic VÁM zatím pomůže HLÍDAČ INVESTIC.


Hodnota investic v čase - nečekejte


Vyplácí se začít investovat včas
Vyplácí se začít investovat včas

Příklad: Investorka 1 (zelená) po deseti letech investování poráží investora, který investuje 30 let. Proč? Začala brzy a investovala každý rok 5000 dolarů do fondu s průměrným růstem 8% za rok (to je méně než index S&P 500) a to od svých 25 let do 35 let, tedy těch 10 let investování. V 65 letech má na svém kontě našetřeno 787 000 dolarů. Investor 2(šedivý) začal investovat do stejného indexu 5000 dolarů ročně až ve svých 35 letech a v 65 letech, tedy po 30 letech investování stále nemá na svém účtě tolik jako "zelená" investorka. Nečekejte, využijte Základní hlídače a vyberte si své investice už dnes. 

Buďte efektivní


A proč se vyplatí vybírat si konkrétní akcie a ty si dlouhodobě držet oproti indexům jako je například S&P 500? I v době krizí jako je například COVID? Odpověď je v grafu níže - Amazon modře, index "americké ekonomiky" S&P 500 fialově... A to je důvod proč využít DLOUHODOBĚ například HLÍDAČ INVESTIC a k tomu při vysoké volatilitě KRÁTKODOBĚ i obchodovat díky HLÍDAČI OBCHODŮ (POZOR ALE NA PÁKOVÉ A TEDY VELMI RIZIKOVÉ OBCHODY).


Buďte (chytře) chamtiví


Ekonomika globálně roste, firmy globálně rostou, občas nějaká zanikne. Nic neroste věčně, ale pořád něco roste - o tom jsou ETF. Hodnota akcií se mění a to nezávisle na výsledcích nebo kvalitě vnitřního cash-flow firem. Graf níže popisuje v podstatě emoční stavy, na základě kterých se hodnota akcií mění. Není to tedy jen o fundamentu nebo technických analýzách, ale hlavně o emocích. To co se děje v krizích, to co se děje když se vlastně nic neděje, jen jsou "toho něčeho" plné zprávy, to jsou emoce a tzv. FOMO efekt (Fear of missing out) nebo oblíbená bankéřská hláška "trend is my friend". Jak ale nenakoupit před pádem a pak se dívat jak se hodnota mé investice snižuje? No přeci nakupovat dole. Ve chvíli kdy cena padá, přichází chvíle největších investičních příležitostí, a o tom jsou hlídače. Vybrat vhodné instrumenty a vhodný čas na nákupy. V kombinaci s DCA strategií budete nakupovat ideálně pod průměrem, znázorněném v grafu za skvělé ceny podhodnocených akcií, ETF a krypta.

Diverzifikujte

A nesázejte na jednu kartu když svoje peníze rozložíte rozumně mezi více druhů instrumentů a i vrámci jednotlivých druhů si vyberete své favity z různých oblastí, snížete rizika a pravděpodobnost prohry. S HLÍDAČI INVESTIC získáte přehled a rozhodně máte na výběr bude mnohem lépe vědět KDY, CO, JAK a rozhodnete KOLIK.  Obrázek vlevo je náš výchozí přístup, který nemusí být nutně tím vaším s HLÍDAČI INVESTIC máte k dispozici dost informací k vašemu rozhodnutí


Hodně o tom proč investovat se také dozvíte z webu www.rozbiteprasatko.cz 

To je pro začátek asi vše, více se dozvíte v Discordu. A pokud budete chtít napište nám i ohledně možného workshopu, který taky umíme. Těšíme se na nové členy, kteří se chtějí rozhodovat v klidu, na základě dat a ne pocitů :-)

Pokud se Ti článek líbil, můžeš nové poznatky zkusit rovnou s hlídači, stačí si jen vybrat předplatné.