Pokročilý hlídač - jak s ním pracovat?

25.05.2022

Pokročilé hlídače nám umožňují pracovat s obrovským množstvím dat o všech instrumentech, které se týkají jak fundamentu, tak technické analýzy. Všechna data nám dají na jedno místo a jasně čitelná - fundament je spočítán v tabulce skóre akcií (v případě akcií), ETF a krypto je znázorněno v přehledech růstu instrumentů a technická analýza je vizualizována v grafu.


Nejdříve si ukážeme takový optimální postup jak investovat na základě notifikací:

1) Základní princip je takový, že si pomocí notifikace (technická indikace) přečtete co je zrovna zajímavé na nákup, jako na těchto příkladech:

2) Ideální druhý krok je otevřít discord kanál skore-a-přehledy (fundamentální shrnutí) a zkontrolovat dlouhodobý přehled daného instrumentu:

3) Protože se v příkladu jedná o akcii (zpráva přišla do kanálu akcie-výprodeje a akcie-trendy), otevřete pdf s přehledem akcií - Skóre-akcií (v případě ETF nebo krypta dle skupiny, kam zpráva přišla):

4) V přehledu akcií si najdete akcii z notifikace a podíváte se na statistické ohodnocení:

- v našem případě je MSFT lepší nákup než WMT, ale obě akcie jsou v tomto příkladu fundamentálně hodnoceny jako "super nákup" nebo "dobrý nákup" na dlouhodobé držení. V tabulce také vidíte potenciál na růst na následující 1-3 roky. A mimo jiné i budoucí dividendy. 

5) Teď už je jen u brokera nebo banky nakoupit dle vašich možností nebo strategie. V tomto případě to tedy indikuje dobrou investici jak ze strany technické analýzy (notifikace), tak ze strany fundamentálních dat (skore-a-přehledy).

Příklady strategií jsou uvedeny níže nebo v článcích o základním hlídači nebo příkladech investování s hlídači.


No a teď v detailu popis všech funkcí

To je ta nudnější nepovinná část. Nelekejte se obsáhlého popisu, většina věcí je intuitivní a Discord vás sám bude navádět co dělat. Ale pokud jste začátečníci, doporučuji si tento přehled projít :-)

Předně nezapomínejte diverzifikovat a rozdělovat si portfolio tak, že budete mít například minimálně:

  • 50% v 3-5 ETF (například VOO, SCHD, QQQ)
  • 40% c 10-15 akciích (například AAPL, MSFT, CVX, BAC, TSLA, GOOGL, V-VISA, atd.),
  • 10% třeba v 5 kryptoměnách (například BTC, ETH, LTC, BNB, ADA)

Vše tedy rozdělené v nějakém rozumném poměru, například konzervativněji a bezpečně viz koláčový graf.

STATISTIKY - Notifikace přehledů

Každý týden přistane na Discordu několik přehledů o akciích, ETF atd. V přehledech najdete:

V případě akcií nejlepší skóre (kvalita růstu akcie), nejlepší růst (dle odhadovaného maximálního růstu hodnoty), případně nejlepší dividendy (silné dlouhodobé akcie).

V případě ETF jde o balík akcií daných do skupiny/fondu, který například kopíruje finanční indexy (třeba S&P 500). Tam je klíčové sledovat dlouhodobou výkonnost, tedy růst hodnoty / návratnost v čase.

Ostatní přehledy jsou výběrem zajímavých příležitostí napříč trhem a je třeba si je před nákupem důkladně prostudovat - jsou to ale výběry těch nejlepších příležitostí, a dlouhodobě (roky) budou s velkou pravděpodobností tyto investice úspěšné.

Notifikace výprodejů a trendů

Každý týden přistane na Discordu několik přehledů o akciích, ETF atd. V přehledech najdete:

V případě akcií nejlepší skóre (kvalita růstu akcie), nejlepší růst (dle odhadovaného maximálního růstu hodnoty), případně nejlepší dividendy (silné dlouhodobé akcie).

V případě ETF jde o balík akcií daných do skupiny/fondu, který například kopíruje finanční indexy (třeba S&P 500). Tam je klíčové sledovat dlouhodobou výkonnost, tedy růst hodnoty / návratnost v čase.

Ostatní přehledy jsou výběrem zajímavých příležitostí napříč trhem a je třeba si je před nákupem důkladně prostudovat - jsou to ale výběry těch nejlepších příležitostí, a dlouhodobě (roky) budou s velkou pravděpodobností tyto investice úspěšné.

Notifikace výprodejů a trendů

Skupiny na Discordu jsou rozděleny dle instrumentů (Akcie, ETF, Krypto) a dle typu indikátoru/notifikace na:

Výprodeje indikují dobrou dlouhodobou nákupní příležitost a je vhodné je využívat, jen je třeba počítat s tím že to automaticky nemusí být nejnižší současná hodnota intrumentu, takže je třeba vždy počítat s možností případných DCA dokupů.

Trendy indikují na základě objemů a příkazů v trhu odhad směru trhu. Na základě toho se dá také nakupovat nebo prodávat (případně shortovat). Tyto indikátory ale mohou být silně ovlivněny fundamentem celého trhu a často se stává, že ve chvíli indikace růstu se může trh nečekaně otočit. Je tedy důležité je správně využívat v kombinaci s přehledy fundamentu, případně chvíli počkat, jestli se trend udrží. Opět vhodné použít DCA metodiku v kombinaci s výprodeji.

Odkazy na grafy v tradingview

V každé notifikaci výprodeje nebo trendu je odkaz na graf. Ten nám umožní se rychle podívat na stav hodnoty daného instrumentu a nejen to. Je třeba si tedy říct jak graf číst (pokud vás to tedy zajímá...). Jaké indikátory tedy v grafu najdeme?

Trendy = SQM - Squeeze momentum

Notifikace trendů nám zajišťuje náš indikátor SQM. V grafu dole je barevně (zeleně a červeně) vidět vizualizace oscilátoru, přímo v grafu hodnoty jsou pak vidět pomocí modrého a fialového trojúhelníku začátky SQ-Long (růstového trendu) a SQ_Short (klesajícího trendu). Ve spodní čísti grafu je také vidět backtesting, tedy jak zpětně fungovaly tyto indikátory, pokud by byly použity k nákupu nebo prodeji instrumentu. Indikátor je založen na základech TTM Squeeze indikátoru volatility a hybnosti, který zavedl John Carter ze společnosti Trade the Markets (nyní Simpler Trading) a který využívá tendence k silnému proražení ceny po konsolidaci v úzkém obchodním pásmu. Více o indikátor TTM squeeze, ze kterého vycházíme, je zde.

Výprodeje = RSI = relative strength index

RSI je oscilační indikátor, který měří rychlost a sílu cenového pohybu a je sestaven z hodnot, které mají rozpětí 0 a až 100 bodů. Hranice pro přeprodané hodnoty začíná na 30 bodech, kde se zvyšuje pravděpodobnost obratu cenového vývoje. Hranice pro překoupené hodnoty začíná na 70 bodech a pokud hodnoty indikátoru padnou pod tuto mez, zvyšuje se pravděpodobnost obratu cenového vývoje. Tyto často nastavujeme dle potřeb daného instrumentu, ale implicitní nastavení pracuje se 70 a 30 body. Více o tomto indikátoru na webu finex.cz zde.

Fibonacci a trend-line přímo v grafu

Tento indikátor automaticky vykresluje aktivní trendy 2 různých časových rámců spolu s úrovněmi Fibonacciho podpory (support) a rezistence (resistance).

Trendy detekují poslední maxima (High) a minima (Low) grafu, z nichž pak vykresluje trendové čáry každého časového rámce. Jak se hodnoty mění s pohybem ceny, čáry se aktualizují. Trendy jsou barevně odlišeny. Na tomto základě jsou pak také automaticky detekovány maxima a minima pro výpočet Fibonacciho úrovní podpory a rezistence. Více v detailu o Fibonacciho úrovních a práci s ním přímo v tradingview naleznete například v tomto videu. Použití tohoto indikátoru přímo na obchodování u brokera www.roboforex.cz ve video-návodu zde.

Tabulka skóre akcií ve větším detailu:

Skóre akcií = fundament

Skóre nám dává přehled o fundamentálních datech z různých zdrojů veřejně nebo placeně dostupných na internetu, včetně výkazů společností (tržby, profitabilita, investice, cash-flow, EPS, PE, atd.), ohodnocení akcií analytiky z různých odborných zdrojů (Yahoo, tradingview, seekingalpha, Motley Fool, Wall-street journal, atd.) a to vše propojeno pomocí vzorce, který nám na základě dat ohodnotí "kvalitu" daných akcií pomocí číselného bodové výstupu, na jehož základě se můžete snadno a bez emocí rozhodnout, čím se zabývat prioritně a případně co po vlastní analýze koupit.

To je pro teď vše. Je toho hodně ale s hlídači to zpaměti znát nepotřebuješ - navedou Tě :-)

Přeji úspěšné investováni, v klidu a bez negativních emocí :-)

Pokud se Ti článek líbil, můžeš nové poznatky zkusit rovnou s hlídači, stačí si jen vybrat předplatné.