Hlídače - Praktické příklady použití

15.05.2022

Asi nejdůležitější je si ukázat, jak s hlídači a statistikami můžeme pracovat. Jejich základní popis je zde, ještě nám ale zbývají praktické příklady využití a kombinace těchto nástrojů. Tak jdeme na to.

Pro začátek doporučuji popis Hlídačů zde.

Chci rychle nebo pravidelně nakupovat akcie nebo ETF? 

Tady není moc o čem přemýšlet - stačí základní hlídač. Pokud chcete nakoupit teď a tady, stačí si na Discordu v sekci #skore-a-přehledy stáhnout

"1_Skóre_akcií" pro dloouhodobě kvalitní akcie seřzené dle všech faktorů včetně vnitřní hodnoty, aktuální ceny, dividend, EPS, PE, Free cash flowa, doporučení z webů atd. atd.. Samozřejmě při výběru v rámci diverzifikace doporučuji vybrat alespoň 10 akcií z různých sektorů a v případě že během investic chytnete krizi, vydržte alespoň 3-5 let a budete v zisku - dobré skóre mají jen kvalitnější akcie nebo akcie s obřím potenciálem zisku (na akice).

"2_ETF" pro dlouhodobé indexy, kde opravdu nemusíte přemýšlet - jen si vyberete dle výkonnosti v posledních 10 letech a případně v rámci diverzifikace dle oborů. Jsou tam největší ETF na světě která fungují - je to vidět i na výsledcích. Při diverzifikaci dle sektorů doporučuji vybrat alespoň 5 kousků z různých sektorů/indexů. Obecně ale platí že nejjednodušší a velmi efektivní je investování do indexových portfolií...

"4_zajímavé_akcie_dle_wall-street a výprodeje" pokud budete chtít kupovat to co je dle hodnocení analytiků z wall-street v poslední době za velmi dobré ceny.

"6_Krypto_hodl" už berte raději jako doplněk - jsou zde za nás zajímavé kryptoměny, ale pořád jde o rizikovou investici. Dlouhodobě bych opravdu věřil hlavně BTC a bral ho jako takový doplňek k akciím nebo ETF.

Chci pravidelně investovat

Perfektní - v tom případě aplikujme DCA metodiku (více o DCA zde). Takže:

DCA je klasicky o tom, že například každý měsíc investuji do stejné instrumentu podobnou částku, a díky tomu dosahuji dlouhodobě dobré průměrné nákupní ceny.

DCA metodiku krásně prezentuje Jakub Vejmola, alias Kicom, konkrétně na Bitcoinu zde.

Pak už jen záleží co chci:

Můžete prostě a jednoduše každý měsíc (nebo každý týden, kvartál, rok...) nakoupit TOP 10 akcií dle skóre v základních hlídačích. Postupem času se vám tím portfolio rozmělní na třeba 15-20 akcií, protože top 10 akcií dle skóre se bude postupně v čase měnit. Podobně to můžete udělat s ETF a ty vybírat třeba dle výkonnosti za posledních 3-5 let. 


Pokud máte pokročilé hlídače, máte další varianty:

My dokážeme investovat efektivněji díky notifikacím z indikací, které nám chodí při nízkých cenách daného instrumentu a ne "nahoře", když je cena vysoko a kolikrát nad vnitřní hodnotou firmy. 

Prioritně si vybírám své (oblíbené) akcie a chci nakupovat až budou "výhodné"

Ok, vyberte si si své oblíbené a kvalitní akcie na základě základního hlídače (Akcie nebo ETF). Alespoň 10. Vyčkejte, až k těmto akciím dostane notifikaci pomocí Discord skupin s názvy #akcie-výprodeje a #akcie-trendy, případně #etf-výprodeje a #etf-trendy. Ve chvíli kdy se objeví notifikaci vámi vybrané akcie nebo ETF, můžete nakupovat za super ceny. Podobné to může být u kryptoměn, ale tam pozor ne neočekávatelné pohyby.

Nemám preference v rámci instrumentů, hlavně ať je to kvalitní a za dobrou cenu

V tomto případě vždy vyčkejte na jakoukoliv notifikaci ze skupin #akcie-výprodeje a #akcie-trendy, případně #etf-výprodeje a #etf-trendy, po výprodejové nebo nákupní trendové notifikaci si ZKONTROLUJTE jestli je instrument dostatečně dobře ohodnocen ve přehledech a nakupujte při většině notifikací.

Chci buď prodat nebo rebalancovat (měnit portfolio když mám zisky)

Není nic jednoduššího než sledovat skupiny #akcie-trendy a #etf-trendy a čekat na informaci o klesajícím trendu. To je totiž chvíle, kdy daný instrument začíná v dlouhodobém měřítku otáčet svůj trend, případně už rovnou přecházet do větší korekce. Pokud tato situace nastane, prodávejte JEN POZICE V ZISKU nebo pokud je daní instrument opravdu problémový a hrozí jeho krach (to poznáte dle špatného skóre instrumentu).


POČÍTEJTE S TÍM, ŽE V PŘÍPADĚ VELKÝCH A DLOUHODOBÝCH PÁDŮ NEBO VĚTŠÍCH EKONOMICKÝCH KRIZÍ MŮŽE NASTAT INDIKACE VÝPRODEJŮ U JEDNOHO INSTRUMENTU I NĚKOLIKRÁT ZA SEBOU A VŽDY ZA NIŽŠÍ CENU. DCA METODIKA MŮŽE BÝT V KRIZÍCH KLÍČOVÁ PRO DLOUHODOBÝ KLID A EFEKTIVITU SOUČASNĚ.


Nejsem si jistý kde začít

Máme několik variant.

1) nedělat nic, počkat až situace "dozraje" (což může trvat a nenaberete bohužel ani zkušenost z trhu).

2) zkusit u brokerů alepoň DEMO účty ať víte, jak jste na tom.

3) Jít se podívat na náš workshop.

NEBO

Zkusit třeba tento model:

 1/3 rozpočtu investuji hned (viz první kapitola "Chci rychle nakoupit")

1/3 rozpočtu nastavím pomocí DCA metodiky na následující období (Půl roku až rok - jak vám bude připadat nejlépe), viz druhá metodika

1/3 rozpočtu budu mít vždy připravenou třeba na spořícím účtu a když bude VELKÁ příležitost, pády akcií, krize, tak tuto část převedu k vhodnému brokerovi nebo do banky a využiju úspory na nákupy nejlepších akcií za pomocí hlídačů.

Diverzifikace

Tématem je také samozřejmě diverzifikace napříč kontinenty, tedy kupovat evropské, americké, čínské akcie. To už jen v rychlosti... Pěkné video o tom udělal Marek Vaňha, profesionální trader s nadhledem. Video je zde. Já osobně sázím na ameriku a diverzifikaci pouze sektorovou, ne "kontinentální". Americký model je postaven na nekonečný kolotoč byznysu. Zbytek světa je dlouhodobě vždy něčím "omezen" - Evropa úřednickou byrokracií (a evropané už tak pracovat nechtějí), Čína je omezena "nedemokracií", zbytek světa nestojí tolik za řeč. Zajímavý bude dle mě region jižní ameriky - někdy hooodně v budoucnu...


Variant a kombinací jak investovat je samozřejmě nepřeberné množství, ale toto bude myslím pro začátek stačit. Postupně doplníme určitě i další příklady. Případně nás inspirujte vy. Přijďte k nám na discord :-)

Přeji úspěšné investování, v klidu a bez emocí :-)

Pokud se Ti článek líbil, můžeš nové poznatky zkusit rovnou s hlídači, stačí si jen vybrat předplatné.