
Investiční "psycho"
Psychologie je v investování vlastně důležitější než data, analýzy, kapitál a cokoliv dalšího vás napadne. Na toto téma už toho padlo hodně, mohu vás odkázat na dva zajímavé články o psychologii investic, a to tento na www.portu.cz a tento na www.penize.cz.
My máme ale rádi grafy, takže využiji dva, které mě vždy dlouhodobě uklidní a jeden jako bonus pro zjištění aktuálního stavu "strachu a chamtivosti" :-)
Psychologické fáze trhu

Tady jsou krásně znázorněny emoce a činnosti, pokud v čase hodnota investic roste, klesá, zrychluje nebo zpomaluje, nebo prostě nedělá nic.
Co je důležité - pokud panuje pozitivní nálada, vše letí nahoru a vypadá to že se to nikdy nezastaví a hodnota investice se exponenciálně zvyšuje - Mějte se na pozoru a buďte opatrní s velkými vstupy do investic. Můžete se stát součástí tzc. FOMO efektu, kdy nechcete o tyto příležitosti přijít...
Naopak ve chvíli strachu, zoufalství, totálních krachů a pádů hodnoty investic přichází u těch kvalitních obrovská šance na nákup. Většinou jde o impulsní propady a pokud ne, u těch kvalitních se téměř jistě ztráta vyrovná. Pro ty, co se bojí investovat do konkrétních akcií tu pak jsou ETF, tedy balíky nejlepších akcií v daných segmentech.
A teď otázka - co když to náhodou bude konec a už půjde hodnota investic jen dolů????
Na to se vždy podívám do následujícího grafu...
Světové indexy za posledních více než 200 let

V grafu je vidět hodnota daných indexů po odpočtu vlivu inflace.
Podívejte se na ty modré akciové indexy, jejich hodnota vzrostla o tisíce procent. S dluhopisy to taky není tak špatné v rámci růstu, jejich výhodou jsou ale hlavně dividendy, které jsou ale součástí i mnoha akciových firem.
Co se všude zmiňovaného zlata týká, je to jednoduché a v grafu jasně čitelné - zlato není na zisky, ale na uchování hodnoty. To se o něm ví a to platí. Zdá se ale, že je to spíše historická komodita než potenciální investiční záležitost budoucnosti.
No a to klíčové, podívejte se jak je na tom hodnota dolaru díky inflaci - znamená to, že jste si před 100 lety za jeden dolar koupili 20x více než dnes, a to je důsledek inflace.
Shrnuto a podtrženo, dlouhodobě jdou trhy nahoru, jen je třeba vydržet v období, viz první graf.
A jak to vydržet? Na to já používám hlídače, které e hlásí ve chvílích kdy se to hodí. Myslím konkrétně pokročilého hlídače. U základního hlídače pravděpodobně budete nakupovat formou DCA investic, takže pak jdou tyto příběhy úplně mimo vás, jen možná nebudete tak efektivní :-)
Index strachu a chamtivosti

No a na závěr, ať víte v jakém stavu v rámci chamtivosti a strachu trhy jsou, tu pro vás mám odkaz na graf "Fear and greed index". A jak to tedy většinou bývá? No v obdobích strachu je dobré portfolio více navyšovat, v období chamtivosti naopak spíše v klidu sledovat růst svého portfolia a při vhodné příležitosti občas něco ve velkém zisku prodat... Pro aktuální stav klikněte na obrázek nebo odkaz...
K psychu prozatím vše a přeji klidné investování :-)
Nejnovější články na našem blogu
Přečtěte si jako první, co je nového


Pokročilý hlídač - jak s ním pracovat?

Statistiky - jak s nimi pracovat?

PROČ INVESTOVAT aneb Pohádky a pravdy v grafech
Zdroje - náš přehled

Brokeři - náš přehled

Hlídače - Praktické příklady použití

Discord - jak se přihlásit?
