Statistiky - jak s nimi pracovat?

23.05.2022

Nejprve si pojďme říct co je to to DCA. "Dollar-cost-averaging". Pravidelné investování, to je to oč tu běží. Je to jednoduché, prostě pravidelně investujete do určitých konkrétních titulů, ať už ETF, kryptoměn nebo akcií, a díky tomu v dlouhodobém horizontu "průměrujete" nákupní cenu. Při dlouhodobém investování vás pak prakticky nemusí zajímat výkyvy nebo pády trhu. Prostě investujete pravidelně a to je pro většinu ta nejjednodušší a i nejefektivnější cesta.

Takže třeba vždy na začátku měsíce prostě nakoupíte stanovené množství investic dle svých možností, například jednu akcii Applu, jednu akcii Coca coly, jedno ETF SPY, a trochu BTC. To je vše.


V přehledech pro vás připravujeme výběry akcií a ETF (včetně dluhopisových), a vy si jen vybíráte ty, které jsou zrovna vhodné k nákupu. Ať to máte jednodušší, například akcie řadíme i dle aktuální vnitřní hodnoty, takže pokud mají akcie vysoké skóre, jsou většinou i za dobrou (zlevněnou) nákupní cenu.


Jak investovat formou DCA a hlídačů:

Vyberte si například pravidelně každý měsíc (nebo klidně každý týden nebo každý rok) 10 TOP akcií, TOP 5 ETF (třeba růstové, dividendové i dluhopisové), k tomu přidejte třeba trochu kryptoměn (pokud jim věříte), to vše v poměru (50-60% ETF, 30-40% akcie, 5-10% kryptoměny), a dlouhodobý růst vás nemine. Vše co potřebujete najdete v přehledech. Takováto strategie se statistikami od nás vám investování před-připraví, urychlí, zjednoduší a zefektivní.

Na to, jak za posledních 5 let dokázali růst vybrané akcie (Apple, Amazon, Cocacola, Google, Tesla atd.) a ETF fondy (například růstové QQQ nebo dluhopisové TIP) se můžete podívat v grafech. Hlavně ale o tom nebudete muset přemýšlet, protože statistiky to nejlepší vyberou v podstatě za vás. POZOR u dluhopisů, tam to není ani tolik o růstu, jako o pravidelném příjmu z "dividend". To už ale ve statistikách uvidíte sami.


A nezapomínejme na sekci "zajímavé akcie" v daném kalendářním týdnu, které se dají využít jako doplněk portfolia. Tam se můžete podívat na nejzajímavější akcie dle hodnocení Wall street Journalu a dle našich filtrů a specifických požadavků, takže tu není vše co v Journalu "otisknou", ale jen výběry z toho nejlepšího. Je ale dobré provézt alespoň lehký průzkum daných společností. Občas se ale i sem dostanou velikáni jako Microsoft, CRM a další a to už není o čem přemýšlet a jít nakupovat... :-)

Pokud chcete hledat vhodné investiční příležitosti, doporučuji nástroje, které sami používáme a jejich přehled je tady. No a nejjednodušší je použít naše hlídače :-)

To je pro tuto chvíli asi vše. Přeji úspěšné investování v klidu a bez emocí :-)

Pokud se Ti článek líbil, můžeš nové poznatky zkusit rovnou s hlídači, stačí si jen vybrat předplatné.