Platba v amerických dolarech ($ / USD)


Jak jste si asi všimli, prakticky všechny platby jsou realizovány v dolarech, případně Eurech a dalších měnách. Je to kvůli využívání zahraničních platforem na zprostředkování indikací skrze tradingview, komunikace skrze Discord a Calendly atd. 

Pro spojení toho všeho dohromady, pro možnost monetizace projektu a pro zachování nízkých nákladů na chod je tedy primární platba v amerických dolarech. 

Mě osobně to vlastně vyhovuje a zjednodušuje to vlastní investování, protože celý investiční svět má jako hlavní měnu americký dolar, a s tím se tedy pracuje nejvíce.


Proč se vše točí kolem dolaru?

Proč jsou platby v $, tedy amerických dolarech?

Je to kvůli využívání zahraničních platforem na zprostředkování jak indikací (TradingView), tak komunikace (Discord) nebo plánování schůzek (Calendly).

Pro spojení toho všeho dohromady, pro možnost monetizace projektu a pro zachování nízkých nákladů na chod je tedy primární platba v těchto měnách. 

Co jsou aplikace Discord, ko-fi, MEE6, Calendly a Stripe?

Tyto aplikace jsou v podstatě velmi praktické nástroje, které nám umožňují zajistit automatické přístupy do našeho serveru "hlídač Investic" na platformě Discord a to na základě platby, nebo plánovat školení a konzultace (v případě calendly nebo ko-fi). Všechny tyto aplikace společně umějí komunikovat automaticky (pokud se správně nastaví), a není tedy potřeba, aby tyto procesy ručně řešili lidé. Nevýhodou je již zmíněná malá podpora české měny. Toto řeší platební aplikace "Stripe", u které probíhá za velmi výhodných finančních podmínek (poplatky a směna) realizace nákupu přístupů do Hlídačů nebo do workshopů a kurzů. Díky Stripu se tedy dá také platit českými debetními i kreditními kartami.

Proč jsou investice obecně většinou v dolarech?

Protože celý investiční svět má jako hlavní měnu americký dolar, a s tím se tedy pracuje nejvíce. Jde o tzv. rezervní měnu. Největší investiční trh je také ten americký - americká ekonomika je opravdu rychle rostoucí a prakticky všechny velké firmy se přesunují tam. Doporučil bych vám všem v rámci investování disponovat účtem v amerických dolarech, případně v Euru. Prakticky každá banka vám to umožní dnes už zdarma. Ulehčíte si tak převody a transakce za investování v dolarech.

Co je autorský honorář / projekt?

Autorský honorář nebo autorský příjem je odměna autora za vytvoření vlastního díla. Patří sem také příjem za poskytnutí práv duševního nebo průmyslového vlastnictví (vynálezy, patenty, ochranné známky apod.) ale v našem případě také digitální licence za Hlídače, skripty, metodiky a indikátory. To vše za předpokladu, že honoráře nejsou součástí mzdy nebo platu ze zaměstnání. V případě Hlídače investic:

Autor poskytuje licenční smlouvou oprávnění k výkonu práva dílo užít (licenci). Užít dílo na základě licence lze v původní, zpracované či jinak změněné podobě, určitým způsobem nebo všemi způsoby užití, a to buď v omezeném, nebo neomezeném rozsahu. Nabyvatel licence se zavazuje poskytnout za ni autorovi odměnu.

Více informací je na stránce o podmínkách webu zde.

Můžu platit českou platební kartou?

ANO - Při platbě kartou se vám automaticky částka smění. Veškeré poplatky jsou zajišťovány službou Stripe, která funguje opravdu dobře a bezpečně. Veškeré poplatky, které si Stripe účtuje se odečítají ze zaplacené částky.

Reálně se Vám tedy například za službu za 10$ strhne 10$ (přepočtených dle kurzu banky na CZK, tedy třeba 240 Kč), a veškeré poplatky za transakci jsou strženy ze základní částky "mě". Díky stripe to není mnoho, ale reálně na můj účet dorazí cca 9$ (které je pak nutné ještě z mé strany zdanit).

Existuje jiný způsob platby než kartou? Třeba na účet? 

ANO - v případě, že chcete platit jinak, je nutné mi o tom dát vědět předem, a zašlu vám informace k platbě atd. Cena pak bude o 15% vyšší z důvodu ruční platby (stojí to čas). Platby jsou často realizovány jako podpora projektu / autora, přikládám zde tedy rovnou číslo účtu:

CZ Účet (pro platby v Kč):

IBAN: CZ58 0800 0000 0060 3211 3349

Číslo účtu: 6032113349/0800

BIC: GIBACZPX


Podívejte se prosím na dotazy výše, které vám mohou lépe pochopit důvody plateb kartou a v USD. Pokud budete chtít platit jinak než kartou a pomocí služeb, napište mi na pt@hlidacinvestic.cz. Při platbách jinou formou než je výchozí, tedy pomocí karty, si účtuji "manipulační" poplatek 15% ke každé platbě (stojí to čas...). Díky za pochopení.